Microchip Technology PIC16LF1718T-I/MV Tape & Reel (TR)
Image shown is a representation only.
  • Microchip Technology PIC16LF1718T-I/MV Tape & Reel (TR)-thumb
Manufacturer
Microchip Technology
Model Name
PIC16LF1718T-I-MV
Datasheet
Datasheet
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28UQFN
packaging
Quantity
Availability to Order
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Tape & Reel (TR)
Unit Price Quantity Ext Price
Standard packaging:
3300
Product Attributes
  • Mfr
    Microchip Technology
  • Series
    PIC® XLP™ 16F
  • Package
    Tape & Reel (TR)
    Cut Tape (CT)
    Digi-Reel®
  • Product Status
    Active
  • Digi-Key Programmable
    Not Verified
  • Core Processor
    PIC
  • Core Size
    8-Bit
  • Speed
    32MHz
  • Connectivity
    I²C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Number of I/O
    24
  • Program Memory Size
    28KB (16K x 14)
  • Program Memory Type
    FLASH
  • EEPROM Size
  • RAM Size
    2K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V ~ 3.6V
  • Data Converters
    A/D 17x10b; D/A 1x5b, 1x8b
  • Oscillator Type
    Internal
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)