Microchip Technology PIC16LF1718T-I/MV
Image shown is a representation only.
  • Microchip Technology PIC16LF1718T-I/MV-thumb
Model Name
PIC16LF1718T-I-MV
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28UQFN
packaging
Quantity
Availability to Order
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Cut Tape (CT) & Custom-Reel®
Unit Price Quantity Ext Price
Standard packaging:
1
  • Series
    PIC® XLP™ 16F
  • Package
    Tape & Reel (TR)
    Cut Tape (CT)
    Digi-Reel®
  • Speed
    32MHz
  • Connectivity
    I²C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Number of I/O
    24
  • Program Memory Size
    28KB (16K x 14)
  • RAM Size
    2K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V ~ 3.6V
  • Data Converters
    A/D 17x10b; D/A 1x5b, 1x8b
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)