IXYS IXA40PG1200DHG-TRR
Image shown is a representation only.
  • IXYS IXA40PG1200DHG-TRR-thumb
IXYS IXA40PG1200DHG-TRR
Manufacturer
IXYS
Model Name
IXA40PG1200DHG-TRR
Datasheet
Datasheet
Description
IGBT H BRIDGE 1200V 63A SMPD
Quantity
Availability to Order
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Tape & Reel (TR)
Unit Price Quantity Ext Price
Standard packaging:
200
Product Attributes
  • Mfr
    IXYS
  • Series
  • Package
    Tape & Reel (TR)
  • Product Status
    Active
  • IGBT Type
    PT
  • Configuration
    Half Bridge
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    63 A
  • Power - Max
    230 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.15V @ 15V, 35A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    150 µA
  • Input
    Standard
  • NTC Thermistor
    No
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 150°C (TJ)