IXYS FII24N17AH1S
Image shown is a representation only.
  • IXYS FII24N17AH1S-thumb
IXYS FII24N17AH1S
Manufacturer
IXYS
Model Name
FII24N17AH1S
Datasheet
Datasheet
Description
IGBT H BRIDGE 1700V 18A I4PAK5
Quantity
Out of stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Product Attributes
  • Mfr
    IXYS
  • Series
  • Package
    Box
  • Product Status
    Active
  • IGBT Type
    NPT
  • Configuration
    Half Bridge
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1700 V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    18 A
  • Power - Max
    140 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    6V @ 15V, 16A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    100 µA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    2.4 nF @ 25 V