IXYS FII40-06D
Image shown is a representation only.
  • IXYS FII40-06D-thumb
IXYS FII40-06D
Manufacturer
IXYS
Model Name
FII40-06D
Datasheet
Datasheet
Description
IGBT H BRIDGE 600V 40A I4PAK5
Quantity
Out of stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Product Attributes
  • Mfr
    IXYS
  • Series
  • Package
    Bulk
  • Product Status
    Obsolete
  • IGBT Type
    NPT
  • Configuration
    Half Bridge
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    40 A
  • Power - Max
    125 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.2V @ 15V, 25A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    600 µA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    1.6 nF @ 25 V
  • Input
    Standard
  • NTC Thermistor
    No
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 150°C (TJ)