Texas Instruments TM4C1297NCZADT3
- Manufacturer
- Texas Instruments
- Model Name
- TM4C1297NCZADT3
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- IC MCU 32BIT 1MB FLASH 212NFBGA
- Quantity
Availability to Order
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Tray
| Unit Price | Quantity | Ext Price |
|---|---|---|
- Standard packaging:
- 184
Product Attributes
- Mfr
Texas Instruments
- Series
Tiva™ C
- Package
Tray
- Product Status
Active
- Digi-Key Programmable
Not Verified
- Core Processor
ARM® Cortex®-M4F
- Core Size
32-Bit Single-Core
- Speed
120MHz
- Connectivity
CANbus, EBI/EMI, I²C, IrDA, QSSI, UART/USART, USB OTG
- Peripherals
Brown-out Detect/Reset, DMA, Motion Control PWM, POR, PWM, WDT
- Number of I/O
140
- Program Memory Size
1MB (1M x 8)
- Program Memory Type
FLASH
- EEPROM Size
6K x 8
- RAM Size
256K x 8
- Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.97V ~ 3.63V
- Data Converters
A/D 24x12b
- Oscillator Type
Internal
- Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)