STMicroelectronics STM32L053C6U6
- Manufacturer
- STMicroelectronics
- Model Name
- STM32L053C6U6
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- IC MCU 32BIT 32KB FLASH 48UFQFPN
- Quantity
Availability to Order
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Tray
| Unit Price | Quantity | Ext Price |
|---|---|---|
- Standard packaging:
- 1
Product Attributes
- Mfr
STMicroelectronics
- Series
STM32L0
- Package
Tray
- Product Status
Active
- Digi-Key Programmable
Not Verified
- Core Processor
ARM® Cortex®-M0+
- Core Size
32-Bit Single-Core
- Speed
32MHz
- Connectivity
I²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB
- Peripherals
Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LCD, POR, PWM, WDT
- Number of I/O
37
- Program Memory Size
32KB (32K x 8)
- Program Memory Type
FLASH
- EEPROM Size
2K x 8
- RAM Size
8K x 8
- Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.65V ~ 3.6V
- Data Converters
A/D 10x12b; D/A 1x12b
- Oscillator Type
Internal
- Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)