Silicon Labs EFM32TG222F16-D-QFP48R
Image shown is a representation only.
  • Silicon Labs EFM32TG222F16-D-QFP48R-thumb
Manufacturer
Silicon Labs
Model Name
EFM32TG222F16-D-QFP48R
Datasheet
Datasheet
Description
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 48TQFP
Quantity
Availability to Order
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Tape & Reel (TR)
Unit Price Quantity Ext Price
Standard packaging:
1000
Product Attributes
  • Mfr
    Silicon Labs
  • Series
    Tiny Gecko
  • Package
    Tape & Reel (TR)
  • Product Status
    Active
  • Digi-Key Programmable
    Not Verified
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M3
  • Core Size
    32-Bit Single-Core
  • Speed
    32MHz
  • Connectivity
    I²C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM
  • Number of I/O
    37
  • Program Memory Size
    16KB (16K x 8)
  • Program Memory Type
    FLASH
  • EEPROM Size
  • RAM Size
    4K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.98V ~ 3.8V
  • Data Converters
    A/D 4x12b SAR; D/A 1x12b
  • Oscillator Type
    Internal
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)