Sensata-Cynergy3 SSF67A25B150
- Manufacturer
- Sensata-Cynergy3
- Model Name
- SSF67A25B150
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- SWITCH 2 LEVEL SS NO/NC .6A
- Quantity
Availability to Order
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Bulk
| Unit Price | Quantity | Ext Price |
|---|---|---|
- Standard packaging:
- 1
Product Attributes
- Mfr
Sensata-Cynergy3
- Series
SSF67
- Package
Bulk
- Product Status
Active
- Type
Liquid
- Output Type
Switch (2) (Single Float)
- Output Configuration
SPST-NO, SPST-NC
- Current
600 mA
- Minimum Liquid Specific Gravity
0.8
- Switch Actuation Level
0.984", 5.906" (25mm, 150mm)
- Mounting Type
Panel Mount, M16x2 Thread
- Material - Housing & Prism
316 Stainless Steel
- Operating Temperature
135°C
- Voltage Rating
120VDC, 240VAC