Renesas Electronics America Inc MC88916DW70
- Manufacturer
- Renesas Electronics America Inc
- Model Name
- MC88916DW70
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- IC CLK BUF CISC 70MHZ 1CIRC
- Quantity
Out of stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Product Attributes
- Mfr
- Series
- Package
Tube
- Product Status
Obsolete
- Digi-Key Programmable
Not Verified
- PLL
Yes
- Main Purpose
CISC/RISC Microprocessor
- Input
CMOS, TTL
- Output
CMOS
- Number of Circuits
1
- Ratio - Input:Output
1:6
- Differential - Input:Output
No/Yes
- Frequency - Max
70MHz
- Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
- Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
- Mounting Type
Surface Mount
- Package / Case
20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)