Pepperl+Fuchs, Inc. NBB2-8GM30-E2
- Manufacturer
- Pepperl+Fuchs, Inc.
- Model Name
- NBB2-8GM30-E2
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- INDUCTIVE SEN 2MM PNP
- Quantity
In stock: 1
Box
| Unit Price | Quantity | Ext Price |
|---|---|---|
- Standard packaging:
- 1
If you have any questions about product prices, please request a quote from our sales.
Product Attributes
- Mfr
Pepperl+Fuchs, Inc.
- Series
- Package
Box
- Product Status
Active
- Sensor Type
Inductive
- Sensing Distance
0.079" (2mm)
- Output Type
PNP-NO, 3-Wire
- Response Frequency
- Shielding
Unshielded
- Material - Body
Nickel-Plated Brass
- Voltage - Supply
5V ~ 30V
- Termination Style
Cable
- Operating Temperature
-40°C ~ 85°C