Murata Electronics PTGL18AR6R0H8B72B0
- Manufacturer
- Murata Electronics
- Model Name
- PTGL18AR6R0H8B72B0
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- PTC RESET FUSE 265V 380MA RADIAL
- Quantity
Out of stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Product Attributes
- Mfr
Murata Electronics
- Series
POSISTOR®, PTGL
- Package
Bulk
- Product Status
Obsolete
- Type
Ceramic
- Voltage - Max
265V
- Current - Hold (Ih) (Max)
380 mA
- Current - Trip (It)
715 mA
- Current - Max
4.1 A
- Resistance - 25°C (Typ)
6 Ohms
- Operating Temperature
-10°C ~ 60°C
- Ratings
- Mounting Type
Through Hole
- Package / Case
Radial, Disc
- Size / Dimension
0.728" Dia x 0.217" T (18.50mm x 5.50mm)
- Height - Seated (Max)
0.965" (24.50mm)
- Thickness (Max)
- Lead Spacing
0.295" (7.50mm)