Murata Electronics PRG18BC1R0MM1RB Tape & Reel (TR)
- Manufacturer
- Murata Electronics
- Model Name
- PRG18BC1R0MM1RB
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- PTC RESET FUSE 6V 330MA 0603
- packaging
- Quantity
In stock: 7311
Tape & Reel (TR)
| Unit Price | Quantity | Ext Price |
|---|---|---|
- Standard packaging:
- 4000
If you have any questions about product prices, please request a quote from our sales.
Product Attributes
- Mfr
Murata Electronics
- Series
POSISTOR®, PRG
- Package
Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel®
- Product Status
Not For New Designs
- Type
Ceramic
- Voltage - Max
6V
- Current - Hold (Ih) (Max)
330 mA
- Current - Trip (It)
740 mA
- Current - Max
7.5 A
- Resistance - 25°C (Typ)
1 Ohms
- Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
- Ratings
- Mounting Type
Surface Mount
- Package / Case
0603 (1608 Metric)
- Size / Dimension
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.80mm)
- Height - Seated (Max)
- Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)