Microchip Technology PIC32MX130F128L-50I/PT
Image shown is a representation only.
  • Microchip Technology PIC32MX130F128L-50I/PT-thumb
Manufacturer
Microchip Technology
Model Name
PIC32MX130F128L-50I-PT
Datasheet
Datasheet
Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100TQFP
Quantity
Availability to Order
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Tray
Unit Price Quantity Ext Price
Standard packaging:
1
Product Attributes
  • Mfr
    Microchip Technology
  • Series
    PIC® 32MX
  • Package
    Tray
  • Product Status
    Active
  • Digi-Key Programmable
    Not Verified
  • Core Processor
    MIPS32® M4K™
  • Core Size
    32-Bit Single-Core
  • Speed
    50MHz
  • Connectivity
    I²C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
  • Number of I/O
    85
  • Program Memory Size
    128KB (128K x 8)
  • Program Memory Type
    FLASH
  • EEPROM Size
  • RAM Size
    16K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.3V ~ 3.6V
  • Data Converters
    A/D 48x10b
  • Oscillator Type
    Internal
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)