Microchip Technology PIC24FV16KA302-I/SO
Image shown is a representation only.
  • Microchip Technology PIC24FV16KA302-I/SO-thumb
Model Name
PIC24FV16KA302-I-SO
Description
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28SOIC
Quantity
In stock: 706
Tube
Unit Price Quantity Ext Price
Standard packaging:
1
If you have any questions about product prices, please request a quote from our sales.
  • Series
    PIC® XLP™ 24F
  • Package
    Tube
  • Product Status
    Active
  • Speed
    32MHz
  • Connectivity
    I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
  • Number of I/O
    23
  • Program Memory Size
    16KB (5.5K x 24)
  • EEPROM Size
    512 x 8
  • RAM Size
    2K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V ~ 5.5V
  • Data Converters
    A/D 13x12b
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)