Microchip Technology PIC24FJ32MC102-I/SS
Image shown is a representation only.
  • Microchip Technology PIC24FJ32MC102-I/SS-thumb
Manufacturer
Microchip Technology
Model Name
PIC24FJ32MC102-I-SS
Datasheet
Datasheet
Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 28SSOP
Quantity
Availability to Order
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Tube
Unit Price Quantity Ext Price
Standard packaging:
1
Product Attributes
  • Mfr
    Microchip Technology
  • Series
    PIC® 24F
  • Package
    Tube
  • Product Status
    Active
  • Digi-Key Programmable
    Not Verified
  • Core Processor
    PIC
  • Core Size
    16-Bit
  • Speed
    16 MIPs
  • Connectivity
    I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
  • Number of I/O
    21
  • Program Memory Size
    32KB (11K x 24)
  • Program Memory Type
    FLASH
  • EEPROM Size
  • RAM Size
    1K x 16
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V ~ 3.6V
  • Data Converters
    A/D 8x10b
  • Oscillator Type
    Internal
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)