Microchip Technology PIC24FJ32MC101T-E/SO
Image shown is a representation only.
  • Microchip Technology PIC24FJ32MC101T-E/SO-thumb
Model Name
PIC24FJ32MC101T-E-SO
Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 20SOIC
Quantity
Out of stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
  • Series
    Automotive, AEC-Q100, PIC® 24F
  • Package
    Tape & Reel (TR)
  • Product Status
    Obsolete
  • Speed
    16 MIPs
  • Connectivity
    I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
  • Number of I/O
    15
  • Program Memory Size
    32KB (11K x 24)
  • RAM Size
    1K x 16
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V ~ 3.6V
  • Data Converters
    A/D 6x10b
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TA)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)