Microchip Technology PIC24FJ16GA002-I/ML
Image shown is a representation only.
  • Microchip Technology PIC24FJ16GA002-I/ML-thumb
Model Name
PIC24FJ16GA002-I-ML
Description
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28QFN
Quantity
Availability to Order
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Tube
Unit Price Quantity Ext Price
Standard packaging:
1
  • Series
    PIC® 24F
  • Package
    Tube
  • Product Status
    Active
  • Digi-Key Programmable
    Verified
  • Speed
    32MHz
  • Connectivity
    I²C, PMP, SPI, UART/USART
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
  • Number of I/O
    21
  • Program Memory Size
    16KB (5.5K x 24)
  • RAM Size
    4K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V ~ 3.6V
  • Data Converters
    A/D 10x10b
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)