Microchip Technology PIC24FJ128GA306-I/PT
Image shown is a representation only.
  • Microchip Technology PIC24FJ128GA306-I/PT-thumb
Model Name
PIC24FJ128GA306-I-PT
Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64TQFP
Quantity
Availability to Order
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Tray
Unit Price Quantity Ext Price
Standard packaging:
1
  • Series
    PIC® XLP™ 24F
  • Package
    Tray
  • Product Status
    Active
  • Speed
    32MHz
  • Connectivity
    I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, LCD, POR, PWM, WDT
  • Number of I/O
    53
  • Program Memory Size
    128KB (43K x 24)
  • RAM Size
    8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V ~ 3.6V
  • Data Converters
    A/D 16x10b/12b
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)