Microchip Technology PIC24FJ128GA202-E/SP
Image shown is a representation only.
  • Microchip Technology PIC24FJ128GA202-E/SP-thumb
Manufacturer
Microchip Technology
Model Name
PIC24FJ128GA202-E-SP
Datasheet
Datasheet
Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 28SPDIP
Quantity
Out of stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Product Attributes
  • Mfr
    Microchip Technology
  • Series
    PIC® XLP™ 24F
  • Package
    Tube
  • Product Status
    Active
  • Digi-Key Programmable
    Not Verified
  • Core Processor
    PIC
  • Core Size
    16-Bit
  • Speed
    32MHz
  • Connectivity
    I²C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, LVD, POR, PWM, WDT
  • Number of I/O
    21
  • Program Memory Size
    128KB (43K x 24)
  • Program Memory Type
    FLASH
  • EEPROM Size
  • RAM Size
    8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V ~ 3.6V
  • Data Converters
    A/D 10x10b/12b
  • Oscillator Type
    Internal
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TA)
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    28-DIP (0.300", 7.62mm)