Microchip Technology PIC24F08KM204T-I/PT
Image shown is a representation only.
  • Microchip Technology PIC24F08KM204T-I/PT-thumb
Model Name
PIC24F08KM204T-I-PT
Description
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 44TQFP
Quantity
Out of stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
  • Series
    PIC® XLP™ 24F
  • Package
    Tape & Reel (TR)
  • Product Status
    Obsolete
  • Speed
    32MHz
  • Connectivity
    I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
  • Number of I/O
    38
  • Program Memory Size
    8KB (2.75K x 24)
  • EEPROM Size
    512 x 8
  • RAM Size
    2K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V ~ 3.6V
  • Data Converters
    A/D 22x10b/12b; D/A 2x8b
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)