Microchip Technology PIC24F08KM102-I/ML
Image shown is a representation only.
  • Microchip Technology PIC24F08KM102-I/ML-thumb
Manufacturer
Microchip Technology
Model Name
PIC24F08KM102-I-ML
Datasheet
Datasheet
Description
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 28QFN
Quantity
Out of stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Product Attributes
  • Mfr
    Microchip Technology
  • Series
    PIC® XLP™ 24F
  • Package
    Tube
  • Product Status
    Obsolete
  • Digi-Key Programmable
    Not Verified
  • Core Processor
    PIC
  • Core Size
    16-Bit
  • Speed
    32MHz
  • Connectivity
    I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
  • Number of I/O
    24
  • Program Memory Size
    8KB (2.75K x 24)
  • Program Memory Type
    FLASH
  • EEPROM Size
    512 x 8
  • RAM Size
    1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V ~ 3.6V
  • Data Converters
    A/D 19x10b/12b
  • Oscillator Type
    Internal
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)