Microchip Technology PIC18LF67K40-E/MR
Image shown is a representation only.
  • Microchip Technology PIC18LF67K40-E/MR-thumb
Model Name
PIC18LF67K40-E-MR
Description
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 64VQFN
Tube
Unit Price Quantity Ext Price
Standard packaging:
1
  • Series
    PIC® XLP™ 18K
  • Package
    Tube
  • Digi-Key Programmable
    Not Verified
  • Speed
    64MHz
  • Connectivity
    I²C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Number of I/O
    60
  • Program Memory Size
    128KB (64K x 16)
  • EEPROM Size
    1K x 8
  • RAM Size
    3.5K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V ~ 3.6V
  • Data Converters
    A/D 47x10b; D/A 1x5b
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TA)