Microchip Technology PIC18LF57K42-E/PT
Image shown is a representation only.
  • Microchip Technology PIC18LF57K42-E/PT-thumb
Model Name
PIC18LF57K42-E-PT
Description
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 48TQFP
Quantity
Availability to Order
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Tray
Unit Price Quantity Ext Price
Standard packaging:
1
  • Series
    PIC® XLP™ 18K
  • Package
    Tray
  • Digi-Key Programmable
    Not Verified
  • Speed
    64MHz
  • Connectivity
    I²C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, POR, PWM, WDT
  • Number of I/O
    44
  • Program Memory Size
    128KB (64K x 16)
  • EEPROM Size
    1K x 8
  • RAM Size
    8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V ~ 3.6V
  • Data Converters
    A/D 43x12b; D/A 1x5b
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TA)