Microchip Technology PIC18LF4620T-I/PT
Image shown is a representation only.
  • Microchip Technology PIC18LF4620T-I/PT-thumb
Model Name
PIC18LF4620T-I-PT
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44TQFP
packaging
Quantity
In stock: 6015
Cut Tape (CT) & Custom-Reel®
Unit Price Quantity Ext Price
Standard packaging:
1
If you have any questions about product prices, please request a quote from our sales.
  • Series
    PIC® 18F
  • Package
    Tape & Reel (TR)
    Cut Tape (CT)
    Digi-Reel®
  • Digi-Key Programmable
    Verified
  • Speed
    40MHz
  • Connectivity
    I²C, SPI, UART/USART
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
  • Number of I/O
    36
  • Program Memory Size
    64KB (32K x 16)
  • EEPROM Size
    1K x 8
  • RAM Size
    3.8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V ~ 5.5V
  • Data Converters
    A/D 13x10b
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)