Microchip Technology PIC18LF24K40T-I/SS
Image shown is a representation only.
  • Microchip Technology PIC18LF24K40T-I/SS-thumb
Manufacturer
Microchip Technology
Model Name
PIC18LF24K40T-I-SS
Datasheet
Datasheet
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SSOP
packaging
Quantity
Availability to Order
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Cut Tape (CT) & Custom-Reel®
Unit Price Quantity Ext Price
Standard packaging:
1
Product Attributes
  • Mfr
    Microchip Technology
  • Series
    PIC® XLP™ 18K
  • Package
    Tape & Reel (TR)
    Cut Tape (CT)
    Digi-Reel®
  • Product Status
    Active
  • Digi-Key Programmable
    Not Verified
  • Core Processor
    PIC
  • Core Size
    8-Bit
  • Speed
    64MHz
  • Connectivity
    I²C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
  • Number of I/O
    25
  • Program Memory Size
    16KB (8K x 16)
  • Program Memory Type
    FLASH
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • RAM Size
    1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V ~ 3.6V
  • Data Converters
    A/D 24x10b; D/A 1x5b
  • Oscillator Type
    Internal
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)