Microchip Technology PIC18LF2321-I/SP
Image shown is a representation only.
  • Microchip Technology PIC18LF2321-I/SP-thumb
Model Name
PIC18LF2321-I-SP
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28SPDIP
Quantity
Availability to Order
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Tube
Unit Price Quantity Ext Price
Standard packaging:
1
  • Series
    PIC® 18F
  • Package
    Tube
  • Digi-Key Programmable
    Not Verified
  • Speed
    40MHz
  • Connectivity
    I²C, SPI, UART/USART
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
  • Number of I/O
    25
  • Program Memory Size
    8KB (4K x 16)
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • RAM Size
    512 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V ~ 5.5V
  • Data Converters
    A/D 10x10b
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    28-DIP (0.300", 7.62mm)