Microchip Technology PIC18LF1230-I/SO
Image shown is a representation only.
  • Microchip Technology PIC18LF1230-I/SO-thumb
Model Name
PIC18LF1230-I-SO
Description
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 18SOIC
Tube
Unit Price Quantity Ext Price
Standard packaging:
1
  • Series
    PIC® 18F
  • Package
    Tube
  • Digi-Key Programmable
    Not Verified
  • Speed
    40MHz
  • Connectivity
    UART/USART
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
  • Number of I/O
    16
  • Program Memory Size
    4KB (2K x 16)
  • EEPROM Size
    128 x 8
  • RAM Size
    256 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V ~ 5.5V
  • Data Converters
    A/D 4x10b
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)