Microchip Technology PIC18F8490T-I/PT
Image shown is a representation only.
  • Microchip Technology PIC18F8490T-I/PT-thumb
Model Name
PIC18F8490T-I-PT
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 80TQFP
Quantity
Availability to Order
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Tape & Reel (TR)
Unit Price Quantity Ext Price
Standard packaging:
1200
  • Series
    PIC® 18F
  • Package
    Tape & Reel (TR)
  • Digi-Key Programmable
    Verified
  • Speed
    40MHz
  • Connectivity
    I²C, SPI, UART/USART
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, HLVD, LCD, POR, PWM, WDT
  • Number of I/O
    66
  • Program Memory Size
    16KB (8K x 16)
  • RAM Size
    768 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.2V ~ 5.5V
  • Data Converters
    A/D 12x10b
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)