Microchip Technology PIC18F6627-E/PT
Image shown is a representation only.
  • Microchip Technology PIC18F6627-E/PT-thumb
Model Name
PIC18F6627-E-PT
Description
IC MCU 8BIT 96KB FLASH 64TQFP
Quantity
Availability to Order
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Tray
Unit Price Quantity Ext Price
Standard packaging:
160
  • Series
    PIC® 18F
  • Package
    Tray
  • Digi-Key Programmable
    Verified
  • Speed
    25MHz
  • Connectivity
    I²C, SPI, UART/USART
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
  • Number of I/O
    54
  • Program Memory Size
    96KB (48K x 16)
  • EEPROM Size
    1K x 8
  • RAM Size
    3.8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.2V ~ 5.5V
  • Data Converters
    A/D 12x10b
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TA)