Microchip Technology PIC18F46Q10-E/P
Image shown is a representation only.
  • Microchip Technology PIC18F46Q10-E/P-thumb
Model Name
PIC18F46Q10-E-P
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 40DIP
Quantity
Availability to Order
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Tube
Unit Price Quantity Ext Price
Standard packaging:
1
  • Series
    PIC® XLP™ 18Q, Functional Safety (FuSa)
  • Package
    Tube
  • Digi-Key Programmable
    Not Verified
  • Speed
    64MHz
  • Connectivity
    I²C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
  • Number of I/O
    36
  • Program Memory Size
    64KB (64K x 8)
  • EEPROM Size
    1K x 8
  • RAM Size
    3.53K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V ~ 5.5V
  • Data Converters
    A/D 35x10b; D/A 1x5b
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TA)
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    40-DIP (0.600", 15.24mm)