Microchip Technology PIC18F44K20-E/ML
Image shown is a representation only.
  • Microchip Technology PIC18F44K20-E/ML-thumb
Model Name
PIC18F44K20-E-ML
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44QFN
Quantity
Availability to Order
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Tube
Unit Price Quantity Ext Price
Standard packaging:
1
  • Series
    PIC® XLP™ 18K
  • Package
    Tube
  • Digi-Key Programmable
    Verified
  • Speed
    48MHz
  • Connectivity
    I²C, SPI, UART/USART
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
  • Number of I/O
    35
  • Program Memory Size
    16KB (8K x 16)
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • RAM Size
    768 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V ~ 3.6V
  • Data Converters
    A/D 14x10b
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TA)