Microchip Technology PIC18F2539T-E/SO
Image shown is a representation only.
  • Microchip Technology PIC18F2539T-E/SO-thumb
Model Name
PIC18F2539T-E-SO
Description
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 28SOIC
Quantity
Out of stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
  • Series
    PIC® 18F
  • Package
    Tape & Reel (TR)
  • Product Status
    Obsolete
  • Digi-Key Programmable
    Not Verified
  • Speed
    40MHz
  • Connectivity
    I²C, SPI, UART/USART
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
  • Number of I/O
    21
  • Program Memory Size
    24KB (12K x 16)
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • RAM Size
    1408 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.2V ~ 5.5V
  • Data Converters
    A/D 5x10b
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TA)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)