Microchip Technology PIC18F2410-I/ML
Image shown is a representation only.
  • Microchip Technology PIC18F2410-I/ML-thumb
Manufacturer
Microchip Technology
Model Name
PIC18F2410-I-ML
Datasheet
Datasheet
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28QFN
Quantity
Availability to Order
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Tube
Unit Price Quantity Ext Price
Standard packaging:
1
Product Attributes
  • Mfr
    Microchip Technology
  • Series
    PIC® 18F
  • Package
    Tube
  • Product Status
    Active
  • Digi-Key Programmable
    Verified
  • Core Processor
    PIC
  • Core Size
    8-Bit
  • Speed
    40MHz
  • Connectivity
    I²C, SPI, UART/USART
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
  • Number of I/O
    25
  • Program Memory Size
    16KB (8K x 16)
  • Program Memory Type
    FLASH
  • EEPROM Size
  • RAM Size
    768 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.2V ~ 5.5V
  • Data Converters
    A/D 10x10b
  • Oscillator Type
    Internal
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)