Microchip Technology PIC18F23K20-E/MV
Image shown is a representation only.
  • Microchip Technology PIC18F23K20-E/MV-thumb
Model Name
PIC18F23K20-E-MV
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28UQFN
Quantity
Out of stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
  • Series
    PIC® XLP™ 18K
  • Package
    Tube
  • Digi-Key Programmable
    Not Verified
  • Speed
    48MHz
  • Connectivity
    I²C, SPI, UART/USART
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
  • Number of I/O
    24
  • Program Memory Size
    8KB (4K x 16)
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • RAM Size
    512 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V ~ 3.6V
  • Data Converters
    A/D 11x10b
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TA)