Microchip Technology PIC17C756AT-16I/PT
Image shown is a representation only.
  • Microchip Technology PIC17C756AT-16I/PT-thumb
Model Name
PIC17C756AT-16I-PT
Description
IC MCU 8BIT 32KB OTP 64TQFP
Quantity
Out of stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
  • Package
    Tape & Reel (TR)
  • Product Status
    Obsolete
  • Speed
    16MHz
  • Connectivity
    I²C, SPI, UART/USART
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Number of I/O
    50
  • Program Memory Size
    32KB (16K x 16)
  • RAM Size
    902 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.5V ~ 5.5V
  • Data Converters
    A/D 12x10b
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)