Microchip Technology PIC17C756A-16E/PT
Image shown is a representation only.
  • Microchip Technology PIC17C756A-16E/PT-thumb
Manufacturer
Microchip Technology
Model Name
PIC17C756A-16E-PT
Datasheet
Datasheet
Description
IC MCU 8BIT 32KB OTP 64TQFP
Quantity
Out of stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Product Attributes
  • Mfr
    Microchip Technology
  • Series
    PIC® 17C
  • Package
    Tray
  • Product Status
    Obsolete
  • Digi-Key Programmable
    Not Verified
  • Core Processor
    PIC
  • Core Size
    8-Bit
  • Speed
    16MHz
  • Connectivity
    I²C, SPI, UART/USART
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Number of I/O
    50
  • Program Memory Size
    32KB (16K x 16)
  • Program Memory Type
    OTP
  • EEPROM Size
  • RAM Size
    902 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.5V ~ 5.5V
  • Data Converters
    A/D 12x10b
  • Oscillator Type
    External
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TA)