Microchip Technology PIC17C43T-16/PQ
Image shown is a representation only.
  • Microchip Technology PIC17C43T-16/PQ-thumb
Manufacturer
Microchip Technology
Model Name
PIC17C43T-16-PQ
Datasheet
Datasheet
Description
IC MCU 8BIT 8KB OTP 44MQFP
Quantity
Out of stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Product Attributes
  • Mfr
    Microchip Technology
  • Series
    PIC® 17C
  • Package
    Tape & Reel (TR)
  • Product Status
    Obsolete
  • Digi-Key Programmable
    Not Verified
  • Core Processor
    PIC
  • Core Size
    8-Bit
  • Speed
    16MHz
  • Connectivity
    UART/USART
  • Peripherals
    POR, PWM, WDT
  • Number of I/O
    33
  • Program Memory Size
    8KB (4K x 16)
  • Program Memory Type
    OTP
  • EEPROM Size
  • RAM Size
    454 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.5V ~ 6V
  • Data Converters
  • Oscillator Type
    External
  • Operating Temperature
    0°C ~ 70°C (TA)