Microchip Technology PIC17C42A-16/PQ
Image shown is a representation only.
  • Microchip Technology PIC17C42A-16/PQ-thumb
Manufacturer
Microchip Technology
Model Name
PIC17C42A-16-PQ
Datasheet
Datasheet
Description
IC MCU 8BIT 4KB OTP 44MQFP
Quantity
Availability to Order
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Tray
Unit Price Quantity Ext Price
Standard packaging:
96
Product Attributes
  • Mfr
    Microchip Technology
  • Series
    PIC® 17C
  • Package
    Tray
  • Product Status
    Active
  • Digi-Key Programmable
    Not Verified
  • Core Processor
    PIC
  • Core Size
    8-Bit
  • Speed
    16MHz
  • Connectivity
    UART/USART
  • Peripherals
    POR, PWM, WDT
  • Number of I/O
    33
  • Program Memory Size
    4KB (2K x 16)
  • Program Memory Type
    OTP
  • EEPROM Size
  • RAM Size
    232 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.5V ~ 6V
  • Data Converters
  • Oscillator Type
    External
  • Operating Temperature
    0°C ~ 70°C (TA)