Microchip Technology PIC16LF871T-I/PT
Image shown is a representation only.
  • Microchip Technology PIC16LF871T-I/PT-thumb
Model Name
PIC16LF871T-I-PT
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 44TQFP
Quantity
Out of stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
  • Series
    PIC® 16F
  • Package
    Tape & Reel (TR)
  • Product Status
    Obsolete
  • Speed
    20MHz
  • Connectivity
    UART/USART
  • Number of I/O
    33
  • Program Memory Size
    3.5KB (2K x 14)
  • EEPROM Size
    64 x 8
  • RAM Size
    128 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V ~ 5.5V
  • Data Converters
    A/D 8x10b
  • Oscillator Type
    External
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)