Microchip Technology PIC16LF724-I/P
Image shown is a representation only.
  • Microchip Technology PIC16LF724-I/P-thumb
Model Name
PIC16LF724-I-P
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 40DIP
Quantity
In stock: 280
Tube
Unit Price Quantity Ext Price
Standard packaging:
1
If you have any questions about product prices, please request a quote from our sales.
  • Series
    PIC® XLP™ 16F
  • Package
    Tube
  • Speed
    20MHz
  • Connectivity
    I²C, SPI, UART/USART
  • Number of I/O
    36
  • Program Memory Size
    7KB (4K x 14)
  • RAM Size
    192 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V ~ 3.6V
  • Data Converters
    A/D 14x8b
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    40-DIP (0.600", 15.24mm)