Microchip Technology PIC16LF1936T-I/SS
Image shown is a representation only.
  • Microchip Technology PIC16LF1936T-I/SS-thumb
Model Name
PIC16LF1936T-I-SS
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SSOP
packaging
Quantity
Availability to Order
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Cut Tape (CT) & Custom-Reel®
  • Series
    PIC® XLP™ 16F
  • Package
    Tape & Reel (TR)
    Cut Tape (CT)
    Digi-Reel®
  • Digi-Key Programmable
    Verified
  • Speed
    32MHz
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
  • Number of I/O
    25
  • Program Memory Size
    14KB (8K x 14)
  • RAM Size
    512 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V ~ 3.6V
  • Data Converters
    A/D 11x10b
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)