Microchip Technology PIC16LF19176-I/P
Image shown is a representation only.
  • Microchip Technology PIC16LF19176-I/P-thumb
Model Name
PIC16LF19176-I-P
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 40DIP
Quantity
In stock: 688
Tube
1
If you have any questions about product prices, please request a quote from our sales.
  • Series
    PIC® XLP™ 16F
  • Package
    Tube
  • Digi-Key Programmable
    Not Verified
  • Speed
    32MHz
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
  • Number of I/O
    35
  • Program Memory Size
    28KB (16K x 14)
  • RAM Size
    2K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V ~ 3.6V
  • Data Converters
    A/D 31x12b; D/A 1x5b
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    40-DIP (0.600", 15.24mm)