Microchip Technology PIC16LF18857T-I/SO
Image shown is a representation only.
  • Microchip Technology PIC16LF18857T-I/SO-thumb
Model Name
PIC16LF18857T-I-SO
Description
IC MCU 8BIT 56KB FLASH 28SOIC
Standard packaging:
1600
  • Series
    PIC® XLP™ 16F
  • Digi-Key Programmable
    Not Verified
  • Speed
    32MHz
  • Number of I/O
    25
  • Program Memory Size
    56KB (32K x 14)
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • RAM Size
    4K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V ~ 3.6V
  • Data Converters
    A/D 24x10b; D/A 1x5b
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)