Microchip Technology PIC16LF18326-E/SL
Image shown is a representation only.
  • Microchip Technology PIC16LF18326-E/SL-thumb
Model Name
PIC16LF18326-E-SL
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 14SOIC
Quantity
In stock: 570
Tube
Unit Price Quantity Ext Price
Standard packaging:
1
If you have any questions about product prices, please request a quote from our sales.
  • Series
    PIC® XLP™ 16F
  • Package
    Tube
  • Speed
    32MHz
  • Connectivity
    I²C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Number of I/O
    12
  • Program Memory Size
    28KB (16K x 14)
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • RAM Size
    2K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V ~ 3.6V
  • Data Converters
    A/D 11x10b; D/A 1x5b
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TA)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)