Microchip Technology PIC16LF1825T-I/ML
Image shown is a representation only.
  • Microchip Technology PIC16LF1825T-I/ML-thumb
Model Name
PIC16LF1825T-I-ML
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 16QFN
packaging
Cut Tape (CT) & Custom-Reel®
Unit Price Quantity Ext Price
Standard packaging:
1
  • Series
    PIC® XLP™ mTouch™ 16F
  • Package
    Tape & Reel (TR)
    Cut Tape (CT)
    Digi-Reel®
  • Digi-Key Programmable
    Verified
  • Speed
    32MHz
  • Number of I/O
    11
  • Program Memory Size
    14KB (8K x 14)
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • RAM Size
    1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V ~ 3.6V
  • Data Converters
    A/D 8x10b
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)