Microchip Technology PIC16LF1825-E/P
Image shown is a representation only.
  • Microchip Technology PIC16LF1825-E/P-thumb
Model Name
PIC16LF1825-E-P
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 14DIP
Quantity
Availability to Order
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Tube
  • Series
    PIC® XLP™ mTouch™ 16F
  • Package
    Tube
  • Digi-Key Programmable
    Not Verified
  • Speed
    32MHz
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Number of I/O
    11
  • Program Memory Size
    14KB (8K x 14)
  • RAM Size
    1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V ~ 3.6V
  • Data Converters
    A/D 8x10b
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TA)
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    14-DIP (0.300", 7.62mm)