Microchip Technology PIC16LF1778-I/SP
Image shown is a representation only.
  • Microchip Technology PIC16LF1778-I/SP-thumb
Model Name
PIC16LF1778-I-SP
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28SPDIP
Tube
Unit Price Quantity Ext Price
Standard packaging:
1
  • Series
    PIC® XLP™ 16F
  • Package
    Tube
  • Digi-Key Programmable
    Not Verified
  • Speed
    32MHz
  • Connectivity
    I²C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Number of I/O
    25
  • Program Memory Size
    28KB (16K x 14)
  • EEPROM Size
    128 x 8
  • RAM Size
    2K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V ~ 3.6V
  • Data Converters
    A/D 17x10b; D/A 3x5b, 3x10b
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    28-DIP (0.300", 7.62mm)