Microchip Technology PIC16LF1773-E/MX
Image shown is a representation only.
  • Microchip Technology PIC16LF1773-E/MX-thumb
Model Name
PIC16LF1773-E-MX
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28UQFN
Quantity
Availability to Order
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Tube
Unit Price Quantity Ext Price
Standard packaging:
1
  • Series
    PIC® XLP™ 16F
  • Package
    Tube
  • Digi-Key Programmable
    Not Verified
  • Speed
    32MHz
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Number of I/O
    25
  • Program Memory Size
    7KB (4K x 14)
  • EEPROM Size
    128 x 8
  • RAM Size
    512 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V ~ 3.6V
  • Data Converters
    A/D 17x10b; D/A 3x5b, 3x10b
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TA)