Microchip Technology PIC16LF15355-E/SS
Image shown is a representation only.
  • Microchip Technology PIC16LF15355-E/SS-thumb
Model Name
PIC16LF15355-E-SS
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SSOP
Quantity
Availability to Order
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Tube
Unit Price Quantity Ext Price
Standard packaging:
1
  • Series
    PIC® XLP™ 16F
  • Package
    Tube
  • Speed
    32MHz
  • Connectivity
    I²C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Number of I/O
    25
  • Program Memory Size
    14KB (8K x 14)
  • EEPROM Size
    224 x 8
  • RAM Size
    1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V ~ 3.6V
  • Data Converters
    A/D 24x10b; D/A 1x5b
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TA)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)